Exkurze - Porcelánka Thun - projekt Všechno v mém životě souvisí

Exkurze  - Porcelánka Thun - projekt Všechno v mém životě souvisí

Setkání minipodniků:  Základní škola Obrnice – minipodnik: Keramika, šperky a Základní škola Měcholupy – mimnipodnik: Keramík
Dne 9. 3. 2015 uskutečnil minipodnik ZŠ Obrnice vzájemné setkání s minipodnikem ZŠ Měcholupy. Oba minipodniky mají společný zájem na tvorbě z keramické hlíny. Členové obou minipodniků své první setkání uskutečnili na společné exkurzi do porcelánky ve městě Nová Role u Karlových Varů.
Z Obrnic autobus odjel v 7:45 hod. Cestou přistoupili členové minipodniku ZŠ Měcholupy a společně cestovali do cílové stanice – porcelánka Thun 1794 a.s., která je největším českým výrobcem porcelánu.
Zde byli všichni členové minipodniků i jejich pedagogický doprovod již očekáváni a seznámeni s programem exkurze. Žáci byli rozděleni do dvou skupin. První skupina procházela v doprovodu průvodce provozem porcelánky Thun 1794 a.s.
Nejprve si prohlédli tvary užitkového či hotelového porcelánu, porcelán pro děti a  zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Po této prohlídce shlédli krátký filmový dokument o výrobě porcelánu. Na konec prošli výrobními halami společnosti. Zde viděli celý proces vzniku porcelánu -  viděli obrovské pece, pracovní linky a balicí stroje, také ruční práci zaměstnanců společnosti.
Mezitím si členové druhé skupiny, pod odborným vedením, dekorovali svůj vlastní porcelánový hrneček či talířek v tvořivé dílničce. Obě skupiny prošly během dopoledne výrobními halami i tvořivou dílničkou. Své vlastnoručně dekorované porcelánové hrnečky obdrží žáci během týdne (po výpalu). Budou jim společností zaslány poštou.
Po skončení exkurze si členové minipodniků vzájemně vyměnili své dojmy a poznatky. Na závěr se společně vyfotografovali.

Do Obrnic se žáci vrátili ve 14:45 hod. Přijeli spokojeni, naplněni pozitivními zážitky a novými poznatky.

Zapsala: Mgr. Hana Matuštíková