Žáci naší školy vyzdobili Americké kulturní centrum velvyslanectví USA

Zpráva z tisku: (duben 2014)

Výtvarné práce žáků základní školy v Obrnicích si do poloviny dubna mohou prohlédnout návštěvníci Amerického kulturního centra velvyslanectví USA v pražské Tržní ulici u Malostranského náměstí. Nabídka uspořádat výstavu vzešla po návštěvě školy, kterou si v doprovodu starostky Drahomíry Milošové, prohlédla zástupkyně americké ambasády. „Na chodbě ji zaujaly právě obrazy našich dětí. Projevila přání, zda by chlapci a dívky nenamalovali obrázky speciálně pro expozici v kulturním centru ambasády. Pochopitelně nás to potěšilo a rádi jsme souhlasili,“ uvedla učitelka výtvarné výchovy Hana Matuštíková.
Po dohodě s velvyslanectvím, které stanovilo termín výstavy, se děti pustily do díla. „Tematické zadání znělo: Amerika nejsou jen hamburgery. Se žáky jsme si tedy povídali o zámořské velmoci a hledali vhodné náměty. Výsledkem jsou práce, v nichž jsou zastoupeny jak výtvory přírody, tak člověka, které se mohou chlubit tím, že jsou v určitém směru charakteristické pro Spojené státy. Zejména velkoměsta a jejich mrakodrapy, přírodní krásy Spojených států či jejich památky. Nechybějí ani obrázky, jež se inspirovaly prvky minulosti, například objevením Ameriky či životem indiánských kmenů. Toto téma bylo lákavé zejména pro mladší žáky z prvního stupně, kteří se do přípravy výstavy také zapojili,“ doplnila Matuštíková.
Žáci pro ztvárnění výše vyjmenovaných motivů zvolili základní grafické nástroje a materiály, často v kombinaci s kresebnými či malířskými postupy, případně s předem pojednaným podkladem tisků. Použili výtvarné techniky jako linoryt, suchou jehlu, monotyp, frotáž, mramorování či koláž.

Vybraná skupina sedmnácti žáků v doprovodu Hany Matuštíkové a zástupkyně ředitele školy Vladimíry Strolené v závěru minulého týdne americkou ambasádu a její kulturní centrum        v Praze navštívila. “Přijal nás zástupce velvyslance Steven Kashkett. Provedl nás po celém centru, jeho zaměstnanci připravili i velmi zajímavý stopadesátiminutový program. Nechybělo občerstvení, každý z účastníků zájezdu si odvezl dárek,” upřesnila Matuštíková.
Žáci se při své umělecké tvorbě mohou věnovat rozmanitým technikám díky nadstandardnímu vybavení výtvarné dílny v obrnické škole. Patří mezi něj i keramická pec za 50.000 korun. Složili se na ni členové mosteckého Rotary Clubu. Kromě hodin výtvarné výchovy dílnu využívají i členové výtvarného kroužku, který navštěvuje mezi deseti až patnácti chlapci a dívkami od první až po devátou třídu.
Práce žáků by mohly školu i obec reprezentovat už brzy i za hranicemi České republiky, a to na květnové výstavě v Moskvě. Umění obrnických dětí už zájemci zhlédli například                v mostecké knihovně či kostele v Bedřichově Světci. Ještě v letošním roce poputují i do prostorů ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. „Naši žáci také uspěli v mezinárodní soutěži v oboru kresby a grafiky v Hodoníně. Porota vybrala deset obrázků, jež se staly součástí expozice nejlepších prací tohoto klání,“ pochlubila se učitelka.
V současné době je však zaneprázdněna zejména přípravou společné expozice svých děl a prací žáků v prostorách školy, která bude k vidění od 28. dubna. „Ještě předtím nás čeká jedna lahůdka. Už 7. dubna přivítáme vzácnou návštěvu z marocké ambasády. Techniku kaligrafie předvede výtvarník Abdelghani Filali Baba, který uspořádá ateliér pro skupinu žáků,“ dodala.