Základní informace o výtvarné dílně

Na naší škole je výtvarná výchova od školního roku 2011/2012 vyučována ve výtvarné dílně, která je zřízena ve druhém patře školní budovy, jako místnost určená k výuce výtvarných disciplín. Tento prostor je vybavený speciálním zařízením a pomůckami pro určité výtvarné techniky, mezi které řadíme například kresbu, malbu, grafiku, keramiku, enkaustiku, textilní tvorbu nebo výrobu ručního papíru.

Od počátku koncipování výukové náplně je kladen důraz na postupné kultivování výtvarného projevu žáků naší školy.

Cíle práce v dílně chápeme v několika dimenzích:

• nalezení linie vlastní autentičnosti;

• vypěstování schopnosti výtvarné reflexe;

• vypěstování sebekázně a schopnosti sebekritiky k vlastní tvorbě;

• dialogické pojetí výtvarné výchovy.

Zařízení dílny:

Vybavení a rozměry ateliéru (výtvarné dílny) závisí především na tom, k jaké práci má sloužit. Naše výtvarná dílna v současné době splňuje požadavky pro tvorbu:

• grafiky – lisy pro tisk z plochy i hloubky

• kresby a malby – malířské stojany

• textilní tvorbu

• výrobu ručního papíru

• keramiku - keramická pec

Výtvarná dílna má další vybavení – skříně a police na ukládání materiálu, pracovní stoly, židle, sušáky na obrazy a grafické listy, umyvadlo s teplou vodou, na podlaze linoleum apod.

V rámci projektu Hudebna a výtvarná dílna ZŠ Obrnice jsme mohli dílnu vybavit širokým spektrem různých materiálů pro rozmanité styly práce. Žáci mohou kreslit, malovat, rýt a tisknout grafiky, batikovat, pracovat s keramickou hlínou, či papírovinou. Byly zakoupeny štětce, barvy, pastelky, pastely, suché jehly, tiskařské barvy, mixér, žehličky, textil, síto aj.

Výtvarná dílna na naší škole je prostor pro děti i dospělé, kteří neztratili chuť tvořit.