Exkurze - šperkařská dílna Jablonec nad Nisou

Dne 27. 3. 2015 uskutečnil minipodnik ZŠ Obrnice exkurzi do Jablonce nad Nisou, kde žáci navštívili tvůrčí dílnu v Palace Plus a Muzeum skla a bižuterie. Z Obrnic jsme odcestovali autobusem v 7:15 hod.
Nejprve jsme obdivovali křehkou krásu v prodejně Palace Plus a prohlédli si bižuterii a doplňky v největším obchodě ve střední Evropě. Na ploše 650 metrů čtverečních prodává své výrobky 30 regionálních výrobců bižuterie pod značkou Made in Jablonec. Můžete si vybrat    z více než pěti tisíc druhů módní bižuterie z českého skla včetně tradičních strojně broušených, mačkaných, ohňových či voskových perlí. Najdete tu také skleněné lustry a svítidla, skleněné vánoční ozdoby a další krásné předměty.
Palace Plus také nabízí vzdělávací a tvůrčí programy. Žáci byli krátce seznámeni s historií tvorby bižuterie. Zjistili, že bižuterie je fenomen prolínající všechna období vývoje módy. Po krátké přednášce navštívili žáci tvůrčí dílnu, kde si vyzkoušeli rukodělnou výrobu z bižuterních dílů. Vše, co vytvořili, si také mohli odvézt domů. Všichni byli nadšeni.
Po návštěvě Palase Plus naše exkurze pokračovala prohlídkou expozice muzea. Na výstavní ploše tisíc čtverečných metrů muzeum nabízí výběr z největší sbírky bižuterie na světě a největší stálou výstavu skla v České republice. Žáci mohli navíc využit  audioprůvodce, který jim umožnil o (nejen) českém skle a bižuterii snadno zjistit vše podstatné.
Hravé žáky zabavil perličkový vláček v aktuálních trendových barvách kroužící kolem perličkové sklárny, velké pohyblivé zrcadlo, nástěnné počítadlo nebo fosforeskující mořské akvárium.
Do Obrnic jsme se vrátili ve 17: 15 hod. Všichni přijeli spokojeni, naplněni pozitivními zážitky a novými poznatky.
                                                                                                                                                   Zapsala: Mgr. Hana Matuštíková