JARNÍ VÝLETY

Jarní prázdniny už jsou za námi. Ale vzpomínky na ně určitě dětem zůstanou. Alespoň těm, které se zúčastnily jarního příměstského tábora připraveného asistenty pedagogů. Kde všude děti byly? Přečtěte si článek a podívejte se na několik fotografií.

Program byl opravdu pestrý. A také poučný. První výlet směřoval do „Mezinárodního památníku obětem II. světové války“ v Mostě. V památníku jsou připomínány tisíce obětí války. Expozice přibližuje osudy lidí – místních obyvatel, zavlečených válečných zajatců, či nuceně nasazených – v Mostě a jeho okolí v letech 1938 až 1945. Tehdejší život zachycují fotografie, dokumenty, nálezy z bitev, modely bojové techniky.

Památník je zajímavý i svou historií. Původně to byla budova krematoria. Navrhl jej vídeňský architekt August Kirstein a dal mu podobu klasicistního chrámu. V letech 1923-1924 jej postavil Ing. Anton Svítil. Poté, co krematorium přestalo sloužit svému původnímu účelu, bylo přestavěno právě na památník. Na přestavbu přispěli váleční veteráni z mnoha zemí.

Při druhé jarní expedici se děti seznámily s namáhavou a nebezpečnou prací profesionálních hasičů. Navštívily v Mostě stanici profesionálních hasičů, kde si mohly vyzkoušet jejich výstroj a prohlédnout techniku.

Třetí výlet byl přírodovědný. A to do botanické zahrady v Teplicích. Možná si řeknete, že v zimě není nic k vidění. Ale opak je pravdou. Botanická zahrada je krásná v každém ročním období a pokaždé jinak. A o tom se přesvědčily i děti. Sladkou tečkou pak byla návštěva cukrárny v botanické zahradě.

Prohlídka Mezinárodního památníku obětem II. světové války

Zapálení svíček za oběti II. světové války

Hasičská zbrojnice - takto nám slušela výstroj.

Hasičská zbrojnice - a takto jsme zkoušeli techniku.

V botanické zahradě bylo krásně a teplo.

Sladká tečka na závěr - cukrárna.

06.03.2023 13:18 Petra Pětioká